Uncategorized

KADEŘNICÍM ZAKÁŽOU PODPATKY!

Tato nebo obdobně znějící zpráva se rozšířila českými sdělovacími prostředky 10. dubna 2012. Televize Nova dramaticky a katastroficky hlásila, že bruselští úředníci připravili další absurdní směrnici, kterou EU zakáže nejen podpadky, ale i šperky a dokonce upraví i to, o čem se mohou se zákazníky bavit. Ve své reportáži pak televize zkoumala obutí českých kadeřnic. Deník nařknul ze stéjné věci Evropskou komisi a propojil údajnou směrnici s chystanou dohodou mezi sdružením EU Coiffure zastupující evropské salóny a odbory evropských kadeřníků, která by dle Deníku mohla vést k tomu, že by v Evropské unii mohlo být kadeřnicím při práci nošení bot na „jehlách“ a šperků či hodinek na rukách zakázáno ze zdravotních důvodů. Kde se vzala tato zcela zavádějící a nesmyslná zpráva? Zkoumání nás zavede do světa bulvárního tiYsku ve Velké Británii, protože zpráva byla převzata z britských bulvárních listů The Sun a Daily Mail. To je ale jako přejímat zprávy z pověstného rádia Jerevan.

Realita

Ve skutečnosti nešlo o žádnou směrnici Evropského parlamentu ani Rady, či nějaký návrh Evropské komise, ale o dohodu zaměstnavatelského sdružení EU Coiffure a zaměstnanecké organizace UNI Europa Hair and Beauty, tedy kadeřnických odborů. Tato dohoda se jmenuje „Evropská dohoda o ochraně zdraví a bezpečnosti v kadeřnickém oboru“ a zástupci zaměstnavatelů ji podepsali se zástupci zaměstnanců v Bruselu 26. dubna 2012. Evropský komisař pro sociální záležitosti László Andor pochopitelně podpořil dohodu sociálního dialogu, který zlepšuje pracovní podmínky kadeřníků, protože to ukazuje cestu i ostatním oborům k dosažení shody na zlepšení pracovních podmínek. Britský euroskeptický bulvární listy Daily Mail a The Sun vytvořily na základě této dohody nesmyslné titulky a přidaly šťavnatou spekulaci. Česká média věc převzala, zkomolila obsah a na světě byla opět jedna „bruselská kauza“.

Jak to vidím já

Česká média převzala titulek a obsah předlohy místo ověření zkomolila. Kauza “kadeřnické směrnice” u nás padla na úrodnou půdu. Dokonce jsem dostal mail od českého sdružení kadeřníků, který mne a další vyzýval k zastavení tété “absurdity”. Zjistit, že toto sdružení je členem EU Coiffure mi trvalo deset minut. Chudák předseda sdružení z barnumských článků vůbec nepochopil, že média píší o jejich vlastní dohodě. Osobně takovou dohodu zaměstnavatelů a zaměstnanců vítám a oceňuji nejen v kadeřnictví. Vždyť když zainetersovaní zaměstnavatelé a zaměstnanci usoudili, že je třeba vytvořit nějaká pravidla hry, je to ta nejlepší “normotvorba” jaká může být. Zneužití této situace ze strany médií k rozšiřování euroskepticismu je odporné a absurdní, ale na české mediální scéně bohužel poměrně obvyklé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *