Uncategorized

EU NÁM ZAKÁZALA MARMELÁDU

„Konec marmelády v Česku: Odteď budeme jíst rosol!“ hlásal ve svém tytulku Blesk 11. října 2012. Evropská unie zakázala firmě Hamé používat název marmeláda. Podle EU se marmelády vyrábí jen z pomerančů a citrónů, vše ostatní je džem nebo rosol. Internetový server Idnes.cz zase zveřejnil článek „Marmeláda se nevrátí, Unie odsoudila Česko k rosolu a džemu“, podle kterého se marmeláda se do regálů českých obchodů hned tak nevrá1. Tedy aspoň ne produkt, který si pod 1mto pojmem představí většina nakupujících. Želé z jahod, meruněk či jiného ovoce se od vstupu Česka do Evropské unie může jmenovat pouze džem či rosol. A tak tomu i zůstane. Jediná marmeláda u nás tak i nadále musí být vyrobena z citrusů.

Realita

Příloha směrnice 2001/113/ES určuje pravidla pro označování výrobku marmeláda, a proto může být dle zmíněných pravidel takto označován pouze produkt vyrobený z citrusových plodů. Bez podílu citrusů jednoduše není možné výrobek nazývat marmeláda. V rámci Evropské unie jsou výjimky, kdy například Dánsko nebo Rakousko mohou používat tento název i pro výrobky, které podíl citrusů nesplňují, ale to je jen proto, že tyto země byly připravenější než Česká republika a vyjednaly si výjimky z evropské legislavy. U nás se evropskými pravidly cíYla dotčena společnost Hamé a prostřednictvím Ministerstva zemědělství požádala o zařazení názvu svých produktů marmelády na seznam zaručených regionálních specialit. Z pochopitelných důvodů byla tato žádost odmítnuta, protože marmeláda žádnou naší regionální specialitou není. Podle platné legislaYvy nelze navíc do rejstříku zaručených tradičních specialit zapsat produkt, jehož název je zavádějící či neodpovídající specifikaci, čímž by spotřebitel mohl být uveden v omyl.

Komentář

Celý mýtus o zákazu marmelády je vyvolán jedinou českou společnost, Hamé. Společnost vyrábějící ovocné džemy již označení marmeláda dávno opustily. Hamé chtěla vyráběr tři druhy ovocné pasty pod názvem marmeláda a a pro tyto výrobky chtěla získat ochrannou známku zaručená regionální specialita. Jestli je marmeláda něco tak typicky českého, pak je velmi zvláštní, že ministerstvo zemědělství nepožádalo již dávno o výjimku pro vnitření český trh. Možná mohla taková žádost uspět, ostatně existuje rakouský precedens.
Jenže ministerstvo z nějakého důvodu kopalo za jedinou firmu Hamé a ta požadovala chráněné označení pro celý trh EU. Ale v EU může název marmeláda používat každý výrobce, jen jeho výrobek musí obsahovat předepsané množství citrusových plodů. A tak Komise doporučila českému ministerstvu žádost stáhnout, protože rozhodovací komise členských států by ji zcela jistě zamítla. Ministerstvo to vcelku rozumně udělalo. Co z toho ale udělala česká média, to už je jiná věc. ObjekYvita ale zase jednou vzala zasvé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *