Uncategorized

EU DĚTEM ZAKÁŽE NAFUKOVACÍ BALÓNKY

Tento mýtus není českého původu a ani nebyl v České republice zveřejněn, ale ukazuje jak podobný je přístup k Evropské unie v zemi největšího spojence naší ODS. Podle pravidel EU budou mít děti zakázáno nafukovat balónky, zveřejnil britský bulvární list Daily Telegraph 9. října 2011. Ostatní britské listy nezůstaly stranou a Daily Mail téhož dne zveřejnil zprávu „Brusel zakazuje hračky“.
Evropská směrnice o bezpečnosti hraček určuje, že balónky nesmí být nafukovány dětmi mladšími osmi let bez dozoru dospělých, aby je děti omylem nespolkly a neudusily se. Po generace oblíbené zábavy jako je nafukování balónků, pískání na píšťalky nebo rybaření pomocí magnetů budou zakázány, protože pro děti mohou být nebezpečné jejich malé části nebo látky, ze kterých jsou vyrobeny.

Realita

Legislativa Evropské unie o bezpečnosti dětských hraček byla vytvořena za účelem chránit malé děti před zraněním a odráží pohled lékařů a odborníků na danou problematiku. V určitých případech mohou být hračky vdechnuty a způsobit i smrt. Evropská pravidla jsou v platnosti už od roku 1988 a určují, že gumové balónky musí obsahovat varování pro rodiče, že děti mladší osmi let by měli být při jejich nafukování pod dohledem. Tato pravidla také určují, že hračky pro děti mladší tří let musí být dostatečně velké, aby nemohly být spolknuty nebo vdechnuty. To všechno jsou záležitosti zcela logické a samozřejmé.

Komentář

V Británii je euroskepse v módě. A tak britský tisk peskuje Evropskou unii za pravidla pro dětské hračky. Naše duše zvyklá na komunistické doby si říká, že se každý rodič musí sám starat aby své dítě ochránil před nebezpečím. Jenže v moderním světě tak nějak očekáváme, že všechno je bezpečné a když se nám něco stane, ukřivděně se soudíme o odškodné. Člověk by měl tendenci říci “tak ať, každého věc”, ale když jde o bezpečnost dětí, je to něco docela jiného.
Není tedy jednodušší opatřit potenciálně nebezpečné hračky upozorněním než řešit závažné zdravotní komplikace, které často končí smrtí dítěte? Když někdy vidíme, co jsou lidé schopní udělat nebo nechat dělat svoje děti, tak mi upozornění, že některé činnosti mohou děti dělat jen pod dozorem dospělého, připadá velmi rozumné. A zákaz nafukování balónků? Nikdy nikdo žádný nevydal.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *