Uncategorized

EU nám zakáže léčivé minerální vody

„Evropská unie zase úřaduje: Zákaz šaratice a vincentky?!“ hlásal deník AHA! 17. října 2012. Deník 22. října informoval, že Vincentka bude na předpis a hrozí jí zákaz prodeje. Evropská unie se totiž před časem nechala slyšet, že není možné, aby existovalo něco mezi léčivem a potravinou.

Realita

Na etiketách různých minerálních vod je možné se dočíst o jejich léčivých účincích. V zájmu ochrany spotřebitele je, aby nebyl uveden v omyl a aby si výrobce minerální vody nemohl na etiketu psát, co se mu zlíbí. Podle evropské legislativy mají výrobci buď předložit důkazy o zdravotních tvrzeních na obalech potravin, nebo je odstranit. Tento počin Evropské komise, je pro spotřebitele přínosný, protože výrobci budu muset pravdivě informovat spotřebitele. Problém nastal v několik málo případech jako je Vincentka, Šaratice, nebo Bílinská kyselka. Tyto produkty mají vyšší množství minerálních látek, než je v běžných potravinách přípustné.

Je několik řešení vzniklé situaci, ale žádné nebude znamenat konec prodeje minerálních vod. Buď budou tyto minerálky zařazeny v kategorii lék, což znamená, že by musely podstoupit lékařské testy s pacienty. To je sice nákladné, ale mohly by nadále používat označení léčivé. Nebo budou zařazeny mezi potraviny, což sami výrobci nepovažují za ideální, protože pití těchto vod má svá specifika. Posledním řešení je, že budou zařazeny do kategorie potravinový doplněk se zvláštním režimem. Zákazník bude mít možnost si minerální vodu nadále koupit a bude jasně informován, o jaký výrobek a s jakými účinky se jedná.

Komentář

Tuhle bouři ve sklenici šaratice má na svědomí ministerstvo zdravotnictví, které delší dobu spinkalo a neřešilo co řešit mělo. Když se na mě obrátili výrobci minerálek, upozornil jsem dopisem ministra a snad se věci trochu pohnuly. Stále mi je záhadou, jak dokážou naši novináři vytvořit národní křivdu páchanou na nás zlou Evropskou unií i z totální neschopnosti českých ministerských úředníků. Přitom naše tradiční léčivé minerálky v hledáčku Evropské komise ve skutečnosti vůbec nejsou.

Evropská komise řeší problematiku zdravotních tvrzení na potravinách. Výrobci totiž moc rádi používají na obalech hlášky typu “po našem sunaru bude Vaše dítě chytřejší”. Evropská unie chce, aby to ten výrobce umět taky dokázat. A já s tím rozhodně souhlasím. Jako spotřebitel chci aby výrobce směl na obaly psát jen pravdivé věci a neznám nikoho, kdo by chtěl opak. České léčivé vody s tím nemají problém, mají všechny potřebné atesty, vždyť se používají i k pitným  kůrám v lázeňské léčbě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *