Uncategorized

Evropská unie zakázala Pomazánkové máslo!

Po konečném verdiktu Soudního dvora Evropské unie hlásaly titulky hroznou křivdu, která se stala České republice. Server www.lidovky.cz například 19. října 2012 uveřejnil článek s názvem „EU už nemá roupama co dělat, řekl Klaus ke konci pomazánkového másla“, ve kterém citoval našeho vrchního euroskeptika peskujícího EU za řešení otázek „jak se má jmenovat něco, co si mažeme někteří na chleba“.

Evropská unie si dovolila konstatovat, že pomazánkové máslo není máslo, ale „roztíratelný tuk“ a uzavřela tím dlouhá léta sporů a nejistot, co bude nadále s naším pomazánkovým máslem. Mlékárenští výrobci vydávali rozhořčená prohlášení, jako například generální ředitel mlékárny Madeta Milan Teplý pro Český rozhlas: „Já jsem to před třiceti lety pomáhal uvést do života a končím mlékařskou kariéru s tím, že se pár Neználků v městě moudrosti zvaném Brusel rozhodlo, že to nemůže být nazváno máslem.“

Realita

Evropská komise nikdy nezakázala výrobu pomazánkového másla. Členské státy Evropské unie se ale dohodly, že máslo je mléčný výrobek s obsahem mléčného tuku 80 až 90 %. Použití slova „máslo“ pro jiné potraviny je možné pouze když nejde o mléčný výrobek, třeba „burákové máslo“. Tento problém měla po vstupu do EU jak Česká republika tak Slovensko, ovšem slováci po roce 2004 potravinu bez potíží přejmenovali. Česká republika podala žádost o výjimku. Nešlo ovšem o výjimku pouze pro český trh, šéf Madety Teplý později přiznal, že šlo o pokus jak prosadit název i pro další trhy, Německý, Maďarský či Slovenský. Na těchto trzích ovšem jiní výrobci podobné výrobky prodávají a klamavý název Komise pochopitelně zamítla. Jenže Česká republika rozhodnutí nerespektovala a tak v roce 2006 podalo Slovensko stížnost na porušování unijních pravidel. Evropská komise Českou republiku znovu vyzvala k řešení a Česká republika znovu nereagovala. Nakonec se případ dostal až k Soudnímu dvoru Evropské unie, ke kterému podala Evropská komise žalobu 25. ledna 2011.  Soudní dvůr EU 18. října 2012 potvrdil, že Česká republika tolerováním názvu pomazánkové máslo porušuje pravidla.

Komentář

Při tomhle podivném boji za název komunistické náhražky másla, vyrobené zejména za škrobu a podmáslí, si vždycky vzpomenu jak generace mých rodičů nadávala na to, jak komunistický režim tím názvem lže vlastním lidem a prodává jim náhražku pod jménem máslo. Naše média ráda přejímala nářky některých výrobců, podle nichž si lidé na nový název nikdy nezvyknou. Sama historie ale ukazuje, že si spotřebitelé na nový název zvyknou celkem snadno. Jako si kdysi zvykli říkat pomazánkové máslo něčemu, co máslo nevidělo ani z rychlíku. A že se státy Unie dohodlo na jednotném názvosloví u potravin a na jakýchsi standardech? No, jen kdyby těch standardů či norem bylo víc a byly důsledněji vymáhány. Co třeba kdyby “masová konzerva” musela povinně obsahovat 51% masa. Taky byste protestovali? Já tedy asi ne. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *