Uncategorized

Vánoční stromek v Bruselu

Českými a slovenskými médii proletěla zpráva, že Město Brusel v roce 2012 nepostaví na náměstí Grand Place tradiční vánoční stromek, protože nechce pobouřit velkou muslimskou komunitu žijící ve městě. Věc vyvolala poměrně značnou protiislámskou náladu.

Realita

Zprávu převzala česká a slovenská média z amerického blogu „The Right Perspective“.  Proč média převzala tak jasnou kachnu, není dodnes jasné. Jestli byl důvodem jednoduchý a konfliktní jazyk blogu, nebo krásná negativní informace, kterých v čase Vánoc zase tak moc není k dispozici, to se už nedozvíme. Jisté je, že původní zpráva se vůbec nezmiňuje o jakémkoli náboženském pozadí věci. Jde o velmi nepovedený pokus radnice nahradit klasický stromek technickým zařízením a zároveň jakýmsi uměleckým dílem. Část Bruselanů se ovšem postavila proti, protože nahradit tradiční stromek technickým výtvorem je opravdu velmi zvláštní, stejně jako zdůvodnění „vizuální přeplácaností“ Grand Place v době Vánoc.

Komentář

Elektrický z krabic poskládaný vánoční strom na Grand Place byl v roce 2012 opravdu ošklivý. A euromýtus, který to provázel, byl ještě odpudivější. Nebylo příliš snadné dohledat jeho vznik, s čímž asi autoři počítali. Články v podstatě podněcovaly náboženskou netoleranci a vlastně ani nešlo o evropskou problematiku. Dostal jsem ale na základě článků velkou řadu dotazů ohledně demokracie, křesťanských hodnot nebo náboženských menšin, a nebyly to dotazy a připomínky nijak smířlivé. Osobně mám za to, že zvěřejnění něčeho takového by zasloužilo okamžitou žalobu na příslušného redaktora. Věc se samozřejmě z médií hbitě vytratila bez jediného slova omluvy, bez reakce, bez uvedení všeho na pravou míru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *