Uncategorized

EU je přebujelá byrokracie

Mezi lidmi je zažitý jeden významný mýtus o Evropské unii, podle kterého Brusel je synonymum pro byrokratický spolek, ve kterém velké množství dobře placených úředníků a ostatních kancelářských krys vymýšlí nesmysly na ubohé členské státy a jejich občany. Euroskepticky ladění novináři a politici rádi vypouštějí do veřejného prostoru tyto nesmyslné lži, aby uštědřili unii další ránu, kterou si bezpochyby za svou činnost zaslouží. Vždyť nikým nevolení úředníci mají obrovskou moc dopadající na životy všech občanů EU a není možné jim přikázat ani určit, co chceme, aby dělali, nebo spíše ještě více, aby nedělali něco, co nechceme, nebo co nám může být nepříjemné a v rozporu s našimi dílčími zájmy.

Euroskepticky ladění novináři a politici rádi vypouštějí do veřejného prostoru tyto nesmyslné lži, aby uštědřili unii další ránu, kterou si bezpochyby za svou činnost zaslouží. Vždyť nikým nevolení úředníci mají obrovskou moc dopadající na životy všech občanů EU a není možné jim přikázat ani určit, co chceme, aby dělali, nebo spíše ještě více, aby nedělali něco, co nechceme, nebo co nám může být nepříjemné a v rozporu s našimi dílčími zájmy.

Realita

Souhrnný počet zaměstnanců všech institucí Evropské unie se pohybuje kolem 170 tisíc lidí. Tedy na celou Evropu jen zlomek toho, co živí daňový poplatník v České republice. Ta má celkem 750 000 zaměstnanců státní správy, krajských a obecních samospráv. Pokud srovnáme 170 tisíc úředníků na 500 miliónů obyvatel EU, vychází nám 2941 lidí na jednoho úředníka. Pokud to srovnáme s Českou republikou, vyjde nám jeden úředník  na  13  občanů. Pokud  srovnáme efektivitu, tento   poměr   jasně   vypovídá    ve prospěch EU. Bruselská administrativa má také i další výhodu oproti té české. V EU funguje jasně stanovený kariérní řád, což v České republice dlouhodobě postrádáme. Bruselské úředníky není snadné ovlivnit, na rozdíl od těch českých, kteří žijí ve strachu, že mohou být bez větších problémů kdykoliv odvoláni nebo dokonce vyhozeni, pokud nebudou dělat to, co se od nich očekává.

Komentář

Především ona nenáviděná evropská byrokracie je účelově vytvořenou blamáží. Je nesrovnatelně efektivnější než jakékoliv jiná administrativa kdekoliv na světě. Agenda, kterou úředníci řeší je stejná, jako se řeší na našich ministerstvech a to co u nás řeší někdy celá oddělení či odbory, v Evropské unii řeší spíše jednotlivci a navíc na tom nikomu nepřipadá nic divného.  Úředníci jsou velice dobře zaplaceni a to umožňuje zaměstnat špičkové odborníky z celé Evropy a být i konkurencí pro soukromou sféru. O tom si v České republice můžeme nechat akorát zdát.

Hlavní důvod proč bruselská byrokracie u nás tolik vadí, je právě ona efektivnost a neovlivnitelnost. Efektivita spočívá v razantním postupu. Když euroúředníci zjistí, že se nepostupuje podle domluvených pravidel, dotčený stát musí zjednat nápravu. A náprava například spočívá v tom, že ČR nebudou proplaceny pochybné tendry, které pak musí zafinancovat státní rozpočet. Neovlivnitelnost je založena na rovném přístupu. V našem případě nepomohlo ani naříkání premiéra Nečase v Bruselu, který se snažil Evropskou komisi přesvědčit, že když nám peníze nezaplatí, zvýší to náš deficit. I proto evropská administrativa ztrácí kladné body…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *