Uncategorized

Do nového volebního období nové euromýty

Už jsem se chystal propadnout nezdravému optimismu co do mediálních výstupů týkajících se Evropské unie. Chvíli to vypadalo, že dokonce přijdu o svého oblíbeného koníčka – vyvracení euromýtů. Naštěstí naše mediální scéna drkotá ve starých kolejích. Za všechno může Brusel a nový euromýtus byl na světě dřív, než nový Evropský parlament.

Zrození

6. června 2014 vychází v MF DNES článek “Kupte si skafandry, žádají hygienici praktické lékaře”. Mýtus přebírají internetové servery idnes.cz, hasim.cz a tribune.cz. Podle nich si má 7000 praktických lékařů pořídit výbavu, která připomíná klasický vojenský „atombordel“, tedy gumové holínky a rukavice, ochrannou kombinézu, uzavřené brýle a obličejovou masku. Nové požadavky prý vycházejí z evropských předpisů z roku 2005.
Bloggeři na idnes.cz přitloukají na kříž Evropský parlament a přidávají skafandry a virus ebola. Nakonec 19. června vychází na serveru prvnizpravy.cz článek „Brusel není srdcem civilizované Evropy, ale líhní pitomostí“, který definitivně odsuzuje mytický Brusel jako páně všeho zla.

Šedá realita

V roce 1948 vznikla WHO (World Health Organizaton). První Mezinárodní zdravotnická pravidla byla přijata v roce 1969 a na Světovém shromáždění WHO v roce 1995 se členské státy rozhodly tato pravidla aktualizovat. Na aktualizaci pracovala WHO 10 let a v roce 2005 byla nová pravidla (IHR 2005) přijata. Smluvní strany se zavázaly včas ohlašovat nebezpečné nemoci a vyvinout předpoklady ke zjištění, vyhodnocení a reakci na veřejné zdravotnické problémy dřív, než by se staly velkou zdravotnickou krizí. K závazkům se připojilo 195 zemí včetně České republiky.
Česká republika začala závazky vyplývající z IHR 2005 uvádět do praxe od roku 2007. V roce 2011 byl přijat 3. Národní akční plán a Usnesení vlády České republiky č. 15 ze dne 9. ledna 2013, o Směrnici pro jednotný postup při vzniku mimořádné události podléhající Mezinárodním zdravotnickým předpisům (2005) v souvislosti s výskytem vysoce nakažlivé nemoci ve zdravotnickém zařízení poskytovatele zdravotních služeb. Součástí je i doporučené vybavení ochrannými pracovními pomůckami.

Vše při starém

Máme tu tedy mezinárodní dohodu o zdravotnických předpisech z roku 2005 přijatou 195 členskými státy WHO včetně České republiky. Máme tu usnesení České vlády, které uvádí do praxe závazky vyplývající z této dohody. Toto usnesení realizuje česká administrativa na základě české legislativy. Evropská unie v tom nehraje v podstatě žádnou roli, protože v oblasti veřejného zdraví má pouze koordinační nebo podpůrné činnosti. Přesto česká média věc interpretovala negativně a vše „přišila“ Evropskému parlamentu a Evropské unii.
Mám ve sbírce nový krásný euromýtus, první v tomto volebním období. Jako vždy celá aféra vychází z přebírání článků bez pokusu o ověření a z neznalosti. Mýtus dál žije vlastním životem, občané kroutí hlavou nad novou „pitomostí z Bruselu“. Jako vždy se nikdo ani nepokusil uveřejněné hlouposti opravit a uvést vše na pravou míru.
A pak mají Češi chodit k evropským volbám ….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *