Uncategorized

U našeho hormonálního systému mnohdy znamená velmi málo příliš moc

Jeden z večerů miniplenárního týdne Evropského parlamentu v Bruselu patřil tématu endokrinních disruptorů. To jsou látky, které mohou narušit správnou funkci hormonů v lidském těle, a to i v naprosto zanedbatelných koncentracích.

Endokrinní disruptory tedy velmi lehce mohou ovlivnit jak naše chování, tak i fyziologii, mohou poškodit plod v těle matky nebo způsobit rakovinu. Jak to, že o těchto malých zabijácích víme tak málo a kde všude se s nimi můžeme setkat? I na tyto otázky odpověděl seminář pořádaný Endokrinologickou společností – nejstarší, největší a nejaktivnější organizací zaměřenou na výzkum hormonů a klinickou praxi endokrinologie. Spolupořadatelem akce byl i RNDr. Pavel Poc, sám původně biolog, dnes český europoslanec.

Evropský parlament již v minulém roce přijal usnesení z vlastní iniciativy, kde toto téma otevírá, Pavel Poc ovšem doplňuje: „Na můj vkus je ta zpráva poměrně slabá, mohla být ještě důraznější, míra problému přímo bije na poplach. Na druhou stranu šlo o jasnou výzvu Komisi, aby připravila adekvátní návrh legislativy a to se zatím nestalo. Tímto tempem se nikam nedostaneme.“

„V případě endokrinních disruptorů jich stačí k vysoké reakci těla opravdu velmi malé množství,“ uvedli mimo jiné na akci přední lékaři a odborníci z praxe. „Mezi nejohroženější skupiny osob patří lidské plody a tím pádem těhotné ženy a také dospívající děti. Endokrinním disruptorům jsme ale vystavováni během našeho života všichni, což si vybírá svou daň.“

I zvýšení tlaku na Komisi bylo jedním z důvodů uspořádání odborného semináře. „O těchto látkách se už dlouhou dobu ví, používáme je například v boji proti škůdcům a hmyzu. Jenže je načase začít proti obsahu těchto látek v našem vlastním životním prostředí aktivně bojovat. Nerad bych se dočkal toho, že nás budou endokrinní disruptory pomalu zabíjet. Možná ne každého zvlášť, ale jako biologický druh,“ uzavírá Poc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *