Uncategorized

Vyjednavači TTIP: Zaznělo ujištění, že evropské standardy budou dodrženy

Na dnešním jednání Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) byla na programu výměna názorů poslanců s vyjednavači Komise o kapitole obchodní dohody TTIP týkající se chemických látek.

Pavel Poc byl jednání přítomen a vyjednavačů se zeptal, zda se zaručují za to, že pokud dojde k harmonizaci systému EU a USA v oblasti chemických látek, bude to harmonizace podle těch nejvyšších společných standardů a ne podle těch nejnižších možných.

V odpovědi se mu dostalo ujištění, že pokud by k něčemu takovému došlo, Komise bude rozhodně prosazovat, aby byly dodrženy evropské standardy v oblasti bezpečnosti a ochrany spotřebitelů.

Faktem ale je, že konkrétně v chemické legislativě se přílišná harmonizace pravidel neočekává. V oblasti chemických látek je evropský systém daleko přísnější a Američané na něj nechtějí přistoupit. Evropané pro změnu nechtějí z pochopitelných důvodů přistoupit na ten americký. Kde se dá ovšem očekávat spolupráce, je vědecká a technologická úroveň. USA je například velmi vyspělá v oblasti vyvíjení alternativních metod testování na zvířatech, což je něco, co by se mohlo využít i v EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *