Uncategorized

Požadujeme označování země původu masa u zpracovaných potravin

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu na svém včerejším jednání podpořil jasné označování země původu masa u všech zpracovaných potravin. Doposud bylo označení výrobků se zemí původu povinné jen pro čerstvé maso.

Místopředseda výboru, český europoslanec Pavel Poc k tomu říká: „Není to žádné převratné stanovisko. Označování masa i ve zpracovaných potravinách jsme požadovali vždycky. Shodujeme se tak ostatně s 90% spotřebitelů, kteří si to přejí také.“

„Je to o tom nedělat z nakupujících hlupáky a nemást je. Jestli spotřebitel na lasagních čte, že byly vyrobeny v Itálii, musí mít zároveň jistotu, že vepřové v těch lasagních nepochází z Číny. Poctivé a transparentní označování produktů má obecně za cíl vrátit důvěru lidí v potravinářský průmysl. Je jasné, že kvůli skandálu s koňským masem je tato důvěra značně pošramocená,“ vysvětluje Poc.

Poslanci se na výboru vyjádřili jednoznačně. Po Evropské komisi požadují jasné návrhy na povinné označování masa ve zpracovaných potravinách tak, aby byl zřejmý původ masa, místo chovu i místo porážky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *