Uncategorized

Co přineslo únorové plenární zasedání?

Nové kolo rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou, založené na francouzsko-německém mírovém plánu, je pravděpodobně poslední šancí k dosažení míru na Ukrajině diplomatickou cestou, zdůraznili poslanci v úterní plenární rozpravě.

Ve středu poslanci odsoudili hrůzy páchané tzv. Islámským státem v oblastech, které má pod kontrolou, a vyjádřili obavy nad děsivou humanitární situací v Sýrii a Iráku. „Požadujeme přijetí poměrně tvrdých opatření vůči občanům Evropské unie, kteří se přidávají k džihádistickým skupinám,“ doplňuje předseda české sociálně demokratické delegace Pavel Poc.

Označení země původu veškerého masa použitého ve zpracovaných potravinách, jako jsou lasagne nebo párky, musí být jasně uvedeny na obalu těchto potravin, říká středeční usnesení Parlamentu. Spotřebitelé by tak mohli učinit informované rozhodnutí při nákupu těchto produktů. K souhlasnému stanovisku Parlamentu Pavel Poc, místopředseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, říká: „Tato záležitost přinesla poměrně bouřlivou diskuzi a velkou dávku lobbyingu ze strany výrobců a zpracovatelů masa, ale také tlaku ze strany spotřebitelských organizací. Spotřebitelé informaci o původu masa v naprosté většině chtějí a nechápou, proč by ji měli mít na čerstvém mase bez problémů a ve zpracovaných potravinách ji mít nemůžou. Už dnes část výrobců původ masa uvádí a zjevně je to méně konkurenceschopnými nečiní.“

Bezpečnostní služby členských zemí EU mezi sebou mohou sdílet citlivé údaje obsažené ve jmenné evidenci cestujících (PNR) u letů přistávajících v EU nebo z EU odlétajících. To by ale mělo jít ruku v ruce s přísnějšími pravidly pro ochranu osobních údajů, uvádí středeční usnesení Parlamentu.

Evropský parlament ve středu pověřil tři své výbory, aby pokračovaly ve vyšetřování aktivit CIA týkajících se údajného vydávání a nezákonného zadržování osob podezřelých z terorismu v zemích EU. Tento krok následuje poté, co zpráva Senátu USA odhalila nová fakta o používání mučení ze strany CIA. Také členské země by podle poslanců měly usilovat o odhalení pravdy a stíhat osoby, které byly do těchto aktivit zapojeny.

Pavel Poc k tomu uvedl: „Je opravdu nutné, aby ty státy, které přivírali oči před mučením cizích občanů na svém území, potvrdili svoje závazky dodržovat lidská práva. Měly by neprodleně vyšetřit případy mučení a nelidského zacházení a vyvodit z toho důsledky pro osoby odpovědné.“

V úterní diskusi požadovali poslanci uvolnění finančních prostředků ve výši 1 miliardy eur vyčleněných naIniciativu zaměstnanosti mládeže (YEI), tak aby byly tyto prostředky k dispozici již v roce 2015. Urychlilo by to realizaci projektů, které pomáhají bojovat s nezaměstnaností mladých lidí.

Ve čtvrtek poslanci schválili vytvoření zvláštního výboru pro daňová rozhodnutí, který se bude zabývat rozhodnutími vlád členských zemí EU o daňovém režimu, tzv. tax rulings. 45členný výbor je zřízen na počáteční období šesti měsíců.

Ve středu večer poslanci diskutovali o velmi vysokých cenách požadované za některé léky, které nejsou propláceny pojišťovnami. V některých zemích EU jde o závažný problém, protože někteří pacienti si nemohou dovolit léky, které by jim mohly zachránit život.

Poslanci ve středu schválili přistoupení Gabonu, Andorry, Seychel, Ruska, Albánie, Singapuru, Maroka a Arménie k Haagské úmluvě o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí z roku 1980, která usnadňuje mezinárodní spolupráci při návratu dětí unesených jedním z rodičů za hranice.

Pro Brity, Iry a Dány, kteří se dopustí dopravního přestupku v jiné členské zemi EU, přestane do dvou let platit výjimka a budou na tom stejně, jako pachatelé z jiných členských zemí. Pokuty za přestupky za nimi poputují domů bez ohledu na to, v jaké členské zemi se přestupku dopustili. Umožní to souhlas Parlamentu s tímto opatřením.

Záznam z tiskové konference europoslanců za ČSSD po únorovém plénu najdete ZDE.

Zdroj: Evropský parlament a kancelář RNDr. Pavla Poce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *