Uncategorized

Co přineslo březnové plenární zasedání?

Ve dnech 9.-12. března se poslanci Evropského parlamentu sešli na plenárním zasedání ve Štrasburku. Vyslechli si proslov jordánského krále, podpořili pravidla pro omezení poplatků za platby kartami a zhodnotili pokrok kandidátů na členství v EU ze západního Balkánu. Parlament odsoudil vraždu Borise Němcova a vyzval k většímu úsilí při odstraňování rozdílů v odměňování žen a mužů.

Jordánský král Abdulláh II. ve svém slavnostním projevu vyzval muslimy, aby se připojili k boji proti tzv. islámskému státu. „Nedovolíme jim ukrást nám naši víru,“ řekl. Úterní návštěva jordánského krále byla jeho čtvrtou oficiální návštěvou Evropského parlamentu.

V některých oblastech odstraňování nerovností mezi ženami a muži sice došlo k pokroku, ale ještě zbývá hodně práce na snížení rozdílů v odměňování a odstranění „skleněných stropů“, na které ženy naráží ve své kariéře, řekl Parlament ve svém usnesení u příležitosti Mezinárodního dne žen. 

Poslanci podpořili právní předpisy omezující poplatky, které banky účtují obchodníkům za zpracování plateb nakupujících prostřednictvím platebních karet. Toto opatření by mělo vést ke snížení nákladů pro spotřebitele i pro obchodníky.

Mnozí poslanci vyzvali Evropskou komisi k solidaritě a konkrétním krokům na podporu mezinárodních silničních dopravců, na které dopadly následky ruských omezení na dovoz potravin a zemědělských produktů z EU.
 
Evropský parlament při hodnocení pokroku zemí západního Balkánu, konkrétně Srbska, Kosova, Černé Hory a Bývalé jugoslávské republiky Makedonie, v evropské integraci za rok 2014 upozornil na přetrvávající problémy týkající se právního státu, korupce, diskriminace, tempa strukturálních reforem a polarizace politiky.

Evropský parlament vyzval k dalšímu úsilí při vyšetřování pohlavního zneužívání dětí on-line, stíhání pachatelů trestných činů, ochraně dětských obětí a odstranění nelegálního obsahu na internetu. Poslanci upozornili, že 80 % obětí pohlavního zneužívání na internetu jsou děti mladší 10 let.

Poslanci vyzvali Evropskou radu, která bude zasedat 19.-20. března, aby přijala kroky k budování energeticky nezávislé a konkurenceschopné Evropy. Ve vztahu k Rusku má podle poslanců EU zůstat jednotná a pevná. Evropský summit by měl také zvážit způsoby, jak poskytnout větší ekonomickou podporu Ukrajině.

Znepokojující nárůst antisemitismu, islamofobie a násilného extremismu v EU byl tématem debaty poslanců s komisařem Johannesem Hahnem.

43 % mladých lidí v EU pracuje za nejistých podmínek, jako jsou smlouvy na částečný úvazek, nebo předstíraná samostatně výdělečná činnost, upozornili poslanci a doporučili, aby bylo vyvinuto větší úsilí na vytváření kvalitních pracovních míst pro mladé.

Ve středu odpoledne poslanci jednali o vraždě ruského opozičního lídra Borise Němcova a stavu demokracie v Rusku. Středeční dopoledne věnovali jednání o Evropském semestru, který zajišťuje lepší koordinaci hospodářských politik mezi vládami členských zemí EU.

Zdroj: Evropský parlament

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *