Uncategorized

Trváme na vymýcení tzv. krvavých konfliktních nerostů

Frakci socialistů a demokratů se tento týden na štrasburském jednání Výboru pro rozvoj (DEVE) podařilo při speciálním hlasování o stanovisku k legislativě o tzv. konfliktních nerostech prosadit ambicióznější a závaznou variantu znění, které apeluje na zákaz použití cínu, tantalu, wolframu a zlata ve výrobcích prodávaných v Evropě.

Evropská unie v současné době zvažuje zavedení evropského systému pro snížení financování ozbrojených skupin. A právě chystaný právní rámec má zabránit tomu, aby ozbrojené skupiny v konfliktních a rizikových oblastech světa financovaly své aktivity z těžby a prodeje nerostů. 

Předseda české delegace europoslanců v S&D frakci Pavel Poc k problému říká: „Vlastníci běžných spotřebičů by byli u nás zděšení, kdyby věděli, odkud pocházejí nerostné suroviny obsažené v jejich ledničkách, pračkách, myčkách nebo mobilech. Mám tím na mysli jasné důkazy o využívání násilí a otrocké práce v těžebních dolech ze strany ozbrojených skupin v oblastech konfliktů, které si následně prodejem vytěžených nerostů obstarávají finance na své aktivity.“ 

„Nesmíme před tímto nelidským počínáním zavírat oči. EU by měla jít příkladem. Je třeba nastavit závazný právní rámec a dohlédnout na průhlednost dodavatelského řetězce, aby se do Evropy nerostné suroviny, které jsou doslova zbrocené krví, vůbec nedostaly,“ dodává Poc. 

V zájmu zprůhlednění dodavatelského řetězce, zjednodušení odpovědného dobývání nerostů a zvýšení společenské odpovědnosti subjektů zabývajících se tavením a rafinací chce EU každoročně zveřejňovat seznam zodpovědných subjektů v EU i na celém světě. V Unii působí přes 400 dovozců cínu, tantalu, wolframu, zlata a jejich rud, což z ní činí jeden z největších světových trhů.

Hlavním výborem pro vypracování příslušné zprávy, která se bude následně hlasovat na plénu Evropského parlamentu je Výbor pro mezinárodní obchod (INTA).
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *