Uncategorized

Evropský soudní dvůr bude zkoumat žalobu na Facebook o nakládání s osobními údaji

Evropský soudní dvůr (ESD) v Lucemburku minulý týden zahájil projednávání žaloby od rakouského aktivisty v oblasti ochrany osobních údajů Maxe Schremse proti Facebooku. Případ se zabývá tím, do jaké míry evropské pobočky neevropských internetových gigantů, jako jsou Facebook, musí být v souladu s evropskými normami základních práv. Tento případ následuje dvě předešlé kauzy z loňského roku o uchovávání údajů proti vyhledávači Google na „právo být zapomenut“.

Europoslanec Pavel Poc, předseda české delegace ve frakci S&D, k problému uvedl: Pro mě osobně je nejdůležitější, aby se data evropských občanů nadále nedostávala do rukou cizích tajných služeb, jako tomu bylo v kauze NSA…“

Uživatelé facebooku, kteří mají účet v EU, jsou klienty irské sub-společnosti Facebook. Přesto jsou evropská data stále uložena na serverech v USA. Zjištění v případě Snowden dává jasný signál, že zpravodajské služby USA nemají v přístupu k těmto velmi citlivým údajům žádné hranice. To je také důvod, proč Max Schrems podal stížnost na Irský úřad pro ochranu osobních údajů. Ten však stížnost odmítl s odkazem, že rozhodnutí ve věci tzv. Safe Harbor již bylo řešeno Evropskou komisí, a ta došla k závěru, že manipulace s těmito údaji považuje za bezpečné.

To si rozhodně nemyslí evropští sociální demokraté, kteří již před kauzou s americkou tajnou službou NSA požadovali, aby byl princip Safe Harbour znovu důsledně projednán. Princip Safe Harbour se ukázal jako nefunkční a nevytváří bezpečný prostor pro citlivá osobní data.

Evropská komise v současné době pracuje na reformě kontroverzního rozhodnutí, ale zatím nepřichází žádné výsledky. Proto by jí mohlo rozhodnutí Evropského soudního dvora vyslat jasný signál.

V současné době není však zřejmé, kdy je možné rozhodnutí Evropského soudního dvora očekávat. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *