Uncategorized

Fond pro investice (EFSI): karty pro vyjednávání jsou rozdány

V Evropském parlamentu se tento týden hlasovala stěžejní legislativa k založení Evropského fondu pro strategické investice (EFSI). Fond je páteří Junckerova investičního plánu, jenž představuje zásadní obrat směrem k potřebné aktivní pro-růstové politice. Navrhovaný balíček má za cíl mobilizovat až 315 miliard eur dodatečných investic a zároveň se postarat o vytvoření více než milionu nových pracovních míst.

Samotné hlasování v Rozpočtovém a Hospodářském výboru probíhalo hekticky. „Není divu. Pozměňovacích návrhů v těchto dvou výborech bylo více než 1300. Celkový počet pozměňovacích návrhů k tomuto aktu pak činil zhruba 3000,“ komentuje europoslanec Pavel Poc.

I když hlasování neprobíhalo plynule, dokázali poslanci Evropského parlamentu vyslat jasnou zprávu členských státům. Z balíčku budou podporovány investice proudící jen k rizikovějším, avšak kvalitním, životaschopným a udržitelným projektům.

Evropští poslanci taktéž uspěli ve vytvoření jednolité a neprůstřelné fronty v otázce financování garance tohoto fondu. „Jsem velmi rád, že jsme se s kolegy napříč politickými frakcemi shodli na tom, že nelze balíček financovat na úkor již ustanovených programů na budování infrastruktury, vědy a výzkumu. Zejména, pokud lze tuto otázku vyřešit progresivním financováním, které je méně bolestné a flexibilnější,“ říká Pavel Poc.

Vyjednávání s Radou o Evropském fondu pro strategické investice začalo již 23. dubna, plenární hlasování je naplánováno na 24. června.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *