Uncategorized

Lehkým igelitovým taškám na nákup odzvonilo

Europoslanci dnes na štrasburském plénu odhlasovali směrnici o omezení spotřeby lehkých plastových nákupních tašek. Na základě směrnice si členské státy budou moci vybrat mezi dvěma možnostmi: buď přijmout opatření, která zajistí, že průměrná roční spotřeba lehkých plastových tašek každého občana nebude větší než 90 kusů do roku 2019 a 40 kusů do roku 2025, anebo zajistit, aby do roku 2018 tyto tašky nebyly poskytovány obchodníky zdarma.

Pro směrnici zvedl ruku i český europoslanec, předseda delegace ČSSD, Pavel Poc. “Nedojde-li konečně ke změně a omezení spotřeby tašek, situace se bude nadále zhoršovat. Bavíme se tu o miliardách plastových tašek ročně, které končí jako odpad. Světová moře a oceány jsou jím zaplaveny a stává se z nich největších skládka plastů na světě.”

“Při představě, že se každou minutu použije až milion takových tašek a jsou nejběžnějším odpadkem vedle nedopalků cigaret, si nedovedu vysvětlit, že by byl někdo proti,” uvádí Poc.

Dle odhadů průměrný občan EU spotřebuje odhadem 198 plastových nákupních tašek ročně, z nichž je na 90 % lehkých. Směrnice tak chce zajistit snížení spotřeby během tří let na polovinu a v horizontu deseti let na pětinu aktuálních čísel.

S finálním zněním kompromisu souhlasí i Česká republika. ČR především vítá možnost volby mezi zavedením  cílů na národní úrovni a povinným zpoplatněním. Také oceňuje možnost vyjmutí velmi lehkých plastových tašek z působnosti směrnice. Ty plní především hygienickou funkci při nákupu potravin.

Pavel Poc hlasování shrnuje: “Po jednáních mezi Evropským parlamentem a Radou se návrh Komise výrazně zlepšil. Byla do něj vložena povinnost členských států dosáhnout trvalého snížení spotřeby lehkých plastových nákupních tašek. Poprvé za čtyřicet let evropské legislativy v oblasti odpadů budeme mít na úrovni EU závazná opatření ke snižování vzniku odpadu.”

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *