Uncategorized

Evropská iniciativa na podporu zaměstnanosti mladých

Evropané dnes slaví svátek práce. Ale jaká část z nich má opravdu co slavit? Problém nezaměstnanosti totiž pořád sužuje značnou část obyvatelstva starého kontinentu, a to zejména mladé. Průměrná nezaměstnanost této věkové skupiny v některých členských státech šplhá až k 50%.

Otázkou, jak mladým usnadnit příchod na trh práce, se tento týden příznačně věnovalo i plenární zasedání ve Štrasburku. Evropští poslanci podpořili návrh pocházející ze skupiny Socialistů a demokratů, a to navýšit rozpočet Iniciativy na podporu zaměstnanosti mladých lidí o 1 miliardu eur. 

„V praxi to znamená, že členské státy nemusí nést tak velkou finanční zátěž ve fázi předfinancování. Budou moci obdržet třetinu z 3,2 miliard eur alokovaných pro tuto iniciativu, a to ihned po přijetí potřebných operačních programů. Rychlost, s jakou budou členské státy schopny poskytnout příjemcům peněžní prostředky, však bude velmi klíčová. Komise bude vše pečlivě sledovat,“ vysvětluje europoslanec Pavel Poc.

Cílem iniciativy, do které spadá 20 zemí Evropské unie s vysokou regionální nezaměstnaností mladých, je pomoci až 650 000 nezaměstnaných nalézt práci či stáž. Podmínky účasti splňuje i Česká republika, která v minulém roce evidovala až 100 000 nezaměstnaných ve věku 15 – 25 let.

Pavel Poc k tomu dodává: “Evropský parlament udělal, co mohl. Momentálně je řada na členských státech v Radě, které legislativu musí schválit a následně implementovat. Bylo by velmi nešťastné, kdyby tato šance zůstala nevyužita.”

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *