Uncategorized

Jaké jsou nové rozpočtové priority EU?

Evropská komise tento týden představila návrh rozpočtu pro příští rok 2016. I když je tento krok počátkem rozpočtové procedury, která se každým rokem opakuje, je návrh rozpočtu i přesto speciální. Letošní rozpočet je totiž prvním rozpočtem předloženým novou Evropskou komisí.
Evropská unie by dle návrhu měla v příštím roce hospodařit s 153,5 mld. eur určenými na závazky a 143,5 mld. eur určenými k platbám. Prakticky to znamená, že v porovnání s minulým rokem dojde ke snížení částky, jíž Unie disponuje při uzavírání smluv o 5,3 % a navýšení peněžních prostředků, ze kterých bude tyto závazky v roce 2016 platit o 1,6 %. 
Budí-li v někom poslední číslo dojem, že je evropský rozpočet obrovský a neustále narůstá, není tomu tak. „Po odečtení inflace a zejména částky, kterou Komise vyhradila na velmi potřebné splacení dluhů ve výši 24,7 mld. eur z minulých let o růstu mluvit nelze,“ objasňuje europoslanec Pavel Poc a dodává: „Evropský rozpočet musíme vidět ve správném kontextu. Výdaje evropského rozpočtu jsou pouze 3 až 4-krát vyšší než výdaje českého státního rozpočtu. Rozpočet Unie přitom ale slouží až 500 milionům obyvatel.“
Jak se dalo předpokládat, nová Komise cílí především na obnovení hospodářského růstu, zvýšení zaměstnanosti a podporu výzkumu a vývoje. Do této oblasti zamíří více než polovina rozpočtu. Značného navýšení se dočkaly i oblasti zahraniční politiky, vnitřní a vnější bezpečnosti a občanství. Téměř 12 mld. eur tak bude mimo jiné vyčleněno na řešení aktuálních migračních tlaků, vnějších krizí nebo rozvojovou a humanitární pomoc.
„Návrh rozpočtu reflektuje priority vyslovené Evropským parlamentem. I když se hospodářská situace pomalu zlepšuje, existuje stále velmi mnoho Evropanů, kteří bojují s důsledky krize,“ komentuje Pavel Poc. Momentálně je řada na členských státech, které k návrhu musí zaujmout stanovisko. „Národním vládám nesmíme dovolit přemýšlet jen v rámci čísel. Jsou to v první řadě evropští občané, kterým rozpočet pomáhá. Pokud však Rada stanovené priority ohrozí velkými škrty, mine se rozpočet účinkem,“ uzavírá Poc

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *