Uncategorized

Trváme na fondech peněžního trhu, které budou bezpečnější

Podílové fondy se stávají zajímavějšími pro stále více Čechů. V prvním čtvrtletí tohoto roku zainvestoval dle nejnovější zprávy Asociace pro kapitálový trh každý sedmý Čech. Celková suma úspor českých domácností a institucí v těchto nástrojích pak tvoří až 361,5 mld. Kč. Právě ochraně investic do fondů peněžního trhu se europoslanci na plénu věnovali na přelomu dubna a května. Co požadují?
Fondy peněžního trhu představují nízkorizikový typ podílových fondů. Výše návratnosti investic neoslňuje, ale je jistá a bezpečná, vhodná pro konzervativního investora. Tedy alespoň za normálních okolností. Problém však může nastat v případě, kdy se finanční trh ocitne pod tlakem. Fondy peněžního trhu totiž zároveň drží krátkodobé dluhy bank, které používají tento způsob krátkodobého financování k udržení svého denního chodu. V případě, že nemohou svůj dluh splatit, dochází k masovému odlivu investorů z fondů a potažmo kolapsu finančního systému, který musí v důsledku řešit až centrální vláda státu. Hlavním motivem pro odhlasovaný požadavek regulace je tak primárně snaha zajistit férovost a předejít situaci, kdy jsou velké korporace vytahovány z nesnází běžnými daňovými poplatníky.
„Jsem velmi rád, že se jednotlivé politické frakce Evropského parlamentu dokázaly shodnout na tom, že je potřeba snížit systémové riziko u těchto fondů náchylných k odchodu velkých investorů v době krize,“ informuje europoslanec Pavel Poc. „Jako sociální demokraté jsme byli od počátku neústupní, požadovali jsme vyšší transparentnost, diverzifikaci a kvalitnější vykazování. A uspěli jsme.“
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *