Uncategorized

Konference skupiny MAC: Rakovina slinivky břišní – rozsudek smrti

Konference skupiny MAC: Rakovina slinivky břišní – rozsudek smrti

22. září 12.30-15.00, Evropský parlament, Brusel

Dne 22. září se v Evropském parlamentu setkala skupina „Poslanci proti rakovině“ (Members Against Cancer Group, MAC), již místopředsedá europoslanec RNDr. Pavel Poc, aby diskutovala o problematice rakoviny slinivky břišní. Mezi řečníky patřil například profesor Matthias Löhr či ředitel Generálního ředitelství Evropské komise pro veřejné zdraví pan John F. Ryan.

Setkání zahájil pan europoslanec Pavel Poc, který nastínil současnou situaci. Podle něj je rakovinu slinivky vzhledem k jejímu umístění v těle těžké diagnostikovat, a proto k ní často dochází až ve stádiu, kdy člověku zbývají poslední 3 měsíce života. I přes pokrok ve vědě a celkové snižování rakoviny v populaci se četnost rakoviny slinivky naopak zvyšuje. President skupiny MAC Alojz Peterle zdůraznil potřebu upřednostnění politiky prevence ve zdravotnictví i v národních rozpočtech. Profesor Matthias Löhr při této příležitosti prezentoval vědecký podklad o úmrtnosti v důsledku rakoviny slinivky, nedostatečném pokroku v oblasti výzkumu a financování ve srovnání s jinými typy rakoviny a především o dopadu pozdní diagnózy této nemoci. John F. Ryan předložil mj. statistiku WHO o rakovině slinivky, podle které by se pankreatická rakovina mohla do roku 2020 stát druhou nejčastější příčinou smrti na nádorová onemocnění po rakovině prsu.

Diskutovalo se také o několika iniciativách, jako je Iniciativa pro inovativní léčiva, Společná akce týkající se komplexní kontroly rakoviny (CanCon) nebo Společná akce v oblasti vzácných onemocnění. Závěrem se všichni shodli na tom, že by měly být přijaty politické kroky v boji proti vzrůstajícímu ohrožení veřejného zdraví, které tento konkrétní typ rakoviny představuje. Proti rakovině slinivky je potřeba bojovat jak na národní, tak i na evropské úrovni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *