Uncategorized

Pavel Poc: Europoslanci ODS opět hlasovali proti zájmům České republiky

Europoslanec Zahradil ve své tiskové zprávě minulý týden obvinil evropské poslance vládní koalice a TOP09 z podpory uprchlických kvót v souvislosti s hlasováním o rozpočtu Evropské unie na rok 2016. Současně uvedl, že on a jeho kolega Tošenovský financování relokačního mechanismu nepodpořili a naopak podporují navýšení prostředků pro agentury FRONTEX a EUROPOL.

Pokládám za nutné se důrazně ohradit proti tvrzení pana Zahradila, že hlasování o rozpočtu znamená schvalování kvót. Není to pravda. Povinný relokační mechanismus byl schválen v září a samozřejmě, že europoslanci za ČSSD hlasovali v souladu s pozicí české vlády proti němu.

Pan Zahradil ve své tiskové zprávě reaguje na hlasování o finální dohodě o rozpočtu ve Štrasburku minulý týden, která prošla dvěma úpravami. Šlo o finální kompromis mezi Radou, Komisí a Parlamentem, bylo tedy možné hlasovat pouze pro nebo proti. Poslanci vládní koalice hlasovali pro, poslanci ODS proti. Zde ale shoda tiskové zprávy kolegy Zahradila s realitou končí.

Hlasovat proti rozpočtu jen proto, že obsahuje položku financování dříve schváleného relokačního mechanismu, je hloupost. Když už byl relokační mechanismus schválen, je pro Českou republiku výhodné aby maximum nákladů na relokaci nesl právě rozpočet Evropské unie. Jinak bychom to museli platit sami. Kvóty jsou aktuálně u soudu a jejich osud je nejistý i z jiných důvodů. Pokud by ale byly uplatněny, je samozřejmě lepší, aby Česká republika z evropského rozpočtu dostala na každého přijatého uprchlíka až 6000 eur. Tato částka může plně pokrýt náklady například na azylové řízení nebo i případné vrácení uprchlíka.  Pokud kvóty padnou, což bychom viděli nejraději, tak se samozřejmě tato položka rozpočtu neuplatní.

Nemám rád mediální manipulace a už vůbec nemám rád manipulace hloupé a přesně to tisková zpráva pana kolegy Zahradila je. Trapný obrázek totiž doplňuje i to, že finální dohoda o rozpočtu obsahuje také podporu navýšení prostředků pro agenturu FRONTEX na ochranu vnějších hranic EU a navýšení prostředků pro EUROPOL zaměřených na zvýšení bezpečnosti. Pánové z ODS ale hlasovali proti, i když pan Zahradil ve své tiskové zprávě tvrdí, že navýšení prostředků pro tyto agentury podporuje.

Hlasování o finální dohodě o rozpočtu Evropské unie na rok 2016 tedy rozhodně neukazuje, že by europoslanci vládní koalice podporovali kvóty, jak tvrdí pan Zahradil, ale zato ukazuje, že europoslanci za ODS kvůli mediální manipulaci hlasuji nejen proti finančním zájmům České republiky, ale i proti vlastnímu politickému přesvědčení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *