Uncategorized

Evropský parlament opět bojuje za daňové poplatníky

Češi velmi často odkazují na Brusel jako na místo, kde se dělá vše možné, jen aby to obyčejnému evropskému smrtelníkovi zkomplikovalo život. Na Evropský parlament pak mnohdy odkazují jako na instituci poslanců, které stejně nikdo nezná, a kteří pobyt v Bruselu berou jako placenou exkurzi.

Rádi opomínají v ten moment, kolik práce a hodin stojí upravení legislativy či tlak na Radu Evropské unie, tedy zástupce členských států, jimž mnohokrát vyhovuje status quo. Příkladem právě posledně zmíněné situace je i problematika společného boje proti daňovým podvodům a únikům.

Evropský parlament inicioval již několik zpráv, které cílí k tomu omezit zmíněné aktivity černé a šedé ekonomiky, které narovinu nejsou nic jiného než okrádání vlastních občanů. Jak jinak si lze vyložit skutečnost, že některé členské země, s tou předsedající v čele dovolí, aby se z evropské ekonomiky vytratil až 1 bilion eur ročně?

Pokud není někdo tak zvídavý, aby si tuto částku převedl do reálného života, rád to udělám za něj. Jedná se o 54 tisíc korun na občana, tedy několik měsíčních platů běžného českého daňového poplatníka.

Jsem proto velmi rád, že nový Výbor Evropského parlamentu pro daňovou transparentnost tento týden podpořil vznik zprávy, která pevně doufám, současnou neoptimální situaci změní, či přinejmenším urychlí její změnu. Zpráva totiž nejen obnoví a prohloubí vyšetřování daňových praktik, ale bude i monitorovat pokrok, kterého bylo dosud na tomto poli v Unii dosaženo.

Věřím, že se zpravodajové nebudou bát ukázat prstem na jedince, společnosti a země, které zabraňují řádnému boji proti nelegálnímu přelévání bohatství, a věřím, že to udělají brzy. Finální zpráva by dle neoficiálních informací měla spatřit světlo světa v červnu tohoto roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *