Uncategorized

Členské státy Evropské unie dnes odmítly schválit používání chemické látky glyfosát v EU na dalších 15 let.

O osudu nejpoužívanějšího herbicidu na světě se bude rozhodovat v příštích měsících. Dnešní hlasování bylo odloženo na neurčito, musí ale proběhnout do konce června tohoto roku, kdy glyfosátu vyprší v EU licence na jeho používání.

Glyfosát je nejpoužívanější přísada přípravků na potírání plevele na světě, používá se převážně v zemědělství, ale i na běžnou údržbu dětských hřišť, zahrad nebo veřejných parků. Z dostupných přípravků obsahuje glyfosát např. RoundUp, dobře známý i u nás.

V roce 2015 Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny Světové zdravotnické organizace zařadila glyfosát na seznam pravděpodobně karcinogenních látek. Americký stát Kalifornie na to zareagoval zařazením glyfosátu na seznam látek způsobujících rakovinu, například Srí Lanka přistoupila k úplnému zákazu dovozu i prodeje. O dalším používání se nyní rozhoduje i v EU.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) tvrdí, že je glyfosát bezpečný. Evropská komise se na základě toho rozhodla glyfosát schválit na maximální možnou dobu – patnáct let. Finální rozhodnutí je nyní na členských státech, ne všechny země ale se schválením na dalších patnáct let souhlasí.

Proti se postavila především Francie, Švédsko, Nizozemí a Dánsko. Další státy se chystaly zdržet hlasování, včetně Německa, kde má podle posledních studií tři čtvrtiny obyvatel vyšší množství glyfosátů v moči, než jsou přípustné limity pro pitnou vodu. Česká republika naopak schválení na patnáct let podporuje, jak potvrdil pro Český rozhlas ministr zemědělství Jurečka.

V Evropském parlamentu Poc minulý týden uspořádal konferenci za účasti vědeckých kapacit z USA, Spojeného království, Německa a dalších zemí a podal proti autorizaci glyfosátu na dalších patnáct let námitku. Vyzval také společně s kolegy Komisi, aby dnešní hlasování Členských států odložila, což se nakonec stalo.

,,Jsem velmi spokojen  Dnešní den byl kritický v rámci dlouhého procesu schvalování nebezpečných látek v EU. Kdyby se dnes vyslovila pro návrh většina zemí, používali bychom glyfosát až do roku 2031. Přitom existuje celá řada vědeckých důkazů, které nás nabádají minimálně k předběžné opatrnosti, rozhodně ne k tomu, abychom glyfosát schválili na dalších patnáct let. Kromě rakoviny narušuje glyfosát i správné fungování hormonální soustavy a představuje proto velké riziko pro veřejné zdraví. Francie a Nizozemí už zakázaly prodej přípravků obsahující glyfosát pro domácí použití, to je rozhodně krok správným směrem.” uvedl europoslanec Pavel Poc.

,,Je třeba chránit nejohroženější skupiny obyvatel, především malé děti, dospívající a těhotné ženy. Informace o obsahu glyfosátu v potravinách a v našich tělech jsou již opravdu alamující,” říká Poc a dodává: “zásadní hlasování nás čeká v následujících třech měsících. Osobně budu požadovat co nejpřísnější měřítka. Zdraví musí být na prvním místě. Jde o látku, která je pravděpodobně karcinogenní a jejíž rezidua jsou přítomny ve vodě, vzduchu, potravinách i nápojích v daleko větší míře, než se původně odhadovalo.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *