Uncategorized

Dohoda členských států o daňové transparentnosti nestojí za moc, zato bude dost stát běžné daňové poplatníky

Zástupci členských států dosáhli minulý týden dohody týkající se předkládání podrobných daňových informací v jednotlivých evropských zemích a jejich automatické výměně mezi svými národními úřady.

Závěry vyjednávání, jenž byly okamžitě analyzovány Evropským parlamentem dlouhodobě bojujícím proti daňovým podvodům a agresivnímu daňovému plánování, však přinesly především rozčarování.

„Samozřejmě chci vidět pokrok v řešení nepřijatelné současné situace, kdy nadnárodní společnosti unikají svým daňovým povinnostem, tím v podstatě okrádají veřejné rozpočty a v důsledku tahají peníze z kapes malým daňovým poplatníkům,“ komentuje uzavření dohody europoslanec Pavel Poc. „Zároveň ale striktně odmítám veřejně vychvalovat dohodu členských zemí, která je na oko hezká, ale situaci neřeší komplexně. Ministři financí totiž zapomněli přiznat, že se jejich dohoda nakonec nebude týka většiny velkých společností“ vysvětluje rozhořčeně Pavel Poc.

Prozatímní dohoda o směrnici se bude konkrétněji týkat jen nadnárodních společností dosahujících obratu vyššího než 20,25 miliard korun, tedy pouhých 10 až 15 % velkých společností. K jejímu uzavření dále došlo před povinnou konzultací Evropského parlamentu.

Směrnice tvoří první část evropského balíčku opatření v boji proti daňovým únikům. Její přijetí nastane po poskytnutí parlamentního stanoviska a ukončení konzultace ve Spojeném království.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *