Uncategorized

Letní dovolená slibuje lepší koupání

Za chvíli jsou tu letní prázdniny. Většina Čechů je tráví u vody, a to jak v zahraničí, tak i doma v České republice. Evropská unie každým rokem koupací vodu monitoruje. Jakou kvalitu můžeme letos očekávat?

Za velmi dobrou a meziročně se zlepšující souhrnně označila situaci Evropská agentura pro životní prostředí, která vyhodnocuje kvalitu koupacích vod nejen v rámci 28 členských zemí Evropské unie, ale i několika dalších evropských států. Vzorky z více než 21 tisíc evropských koupacích lokalit ukázaly, že minimální standarty splňuje až 96 % z nich. Jak si na tomto řebříčku vedlo Česko a ostatní námi oblíbené destinace?

“Česká republika skončila v Evropské unii na přijatelném 15. místě s téměř 80 % koupacích vod s excelentní kvalitou,” komentuje vyhodnocení europoslanec a místopředseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Pavel Poc. Kvalitu dalších 12 % českých vzorků agentura vyhodnotila jako dobrou.

Co se týče zahraničí, dle nejnovější studie z minulého roku můžeme nejčistší sladkou a slanou vodu nalézt nejčastěji v osmi evropských zemích. Nejvíce vzorků s nejnižšími hodnotami koncentrace bakterií, rozmnožení sinic, chemického znečištění či mořského odpadu pocházejí konkrétněji z Lucemburska, Kypru, Malty, Řecka, Chorvatska, Německa a Rakouska. Dále do skupiny nejlepších patří i Itálie mající zároveň několik desítek nekvalitních výsledků.

„Hodně lokalit se špatnými výsledky se bohužel vyskytuje i v často navštěvované Francii, Španělsku a dále pak v Albánii a Nizozemí.“ varuje Pavel Poc a doporučuje, „Pokud tedy plánujete vodní radovánky, neváhejte a zkontrolujte si kvalitu konkrétní lokality, ve které se budete pohybovat. Jedná se o vaše zdraví a o v klidu strávenou dovolenou.“

Informace evropské agentury jsou volně dostupné zde : http://www.eea.europa.eu/themes/water/status-and-monitoring/state-of-bathing-water/country-reports-2015-bathing-season

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *