Uncategorized

Pravidla pro pohyb chovných zvířat

Na schůzce europoslance Pavla Poce, místopředsedy výboru ENVI a Cat and Dog Aliance (Asociací pro ochranu psů a koček), byla 9. listopadu představena nejnovější studie, která upozorňuje na znepokojující údaje o aktuálním stavu obchodu se psy a kočkami na území EU.

Je všeobecně známo, že přibližně 18 % evropských domácností vlastní psa a 26 % kočku. Ale ne všichni už si možná uvědomují, že  jejich štěně k nim mohlo cestovat až 2000 km za otřesných podmínek a ve velmi raném věku třeba jen několika týdnů. Ještě méně lidí by očekávalo, že jejich domácí mazlíček měl zfalšovaný pas, či že si sebou veze přenosné choroby nebezpečné pro zdraví jejich páníčků, jako například vzteklinu. A už nikdo by snad nevěřil, že se toto děje každý den na celém území EU, bez řádné odezvy. Každoročně je totiž v EU nelegálně obchodováno se stovkami tisíc koček a psů, kteří jsou chovem a dlouhou cestou negativně ovlivněni po zbytek svého života.

Studie z roku 2015 odhaluje, že podobné praktiky začínají u organizovaných skupin nelegálních chovatelů, veterinářů a překupníků v zemích jako Maďarsko, Litva či Estonsko a sahají až do zemí jako například Velká Británie. Cat and Dog Aliance je toho názoru, že v tuto chvíli je potřeba situaci řešit legislativou na evropské úrovni. Jedním z hlavních navrhovaných řešení je vytvořit akční plán pro EU, který by se zaměřil jak ochranu životních podmínek, veřejného zdraví, tak i tržních pravidel pro pohyb chovných zvířat. Ochránci zvířat zároveň podotýkají, že aktivní spolupráce s evropskými institucemi a členskými státy je naprosto nezbytná pro vytvoření a plnění efektivního plánu.

Obrázek 1, zdroj: http://addictinginfo.addictinginfoent.netdna-cdn.com/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *