Uncategorized

Za online obchodem s domácími zvířaty se většinou skrývají neregulované množírny

Nelegální obchod s domácími zvířaty je jeden z nejvýnosnějších byznysů v Evropě. S možností prodávat zvířata přes internet se objem obchodu stále zvětšuje. Množírny, kde jsou zvířata chována za účelem zisku, nejsou dostatečně regulovány a často se jedná o místa s naprosto nevyhovujícími podmínkami. Vědecká studie „EU Dog and Cat Alliance“ poukazuje na fakt, že ve více než třech čtvrtinách členských států Evropské unie je možné najít stovky „divokých“ webových stránek prodávajících kočky, psy a exotická zvířata. Česká republika v tomto směru není výjimkou. Naopak představuje spolu se Slovenskem, Bulharskem, Maďarskem a Polskem smutný příklad toho, jak absence efektivní legislativy může negativně ovlivňovat život domácích zvířat.

Studie o dobrých životních podmínkách psů a koček v obchodních praktikách, kterou zadala Evropská komise v roce 2015, rovněž zjistila, že neexistuje obecné povědomí o chovu zvířat a navrhla sdílení osvědčených postupů. Prodej na internetu je hlavním zdrojem nedokumentovaného obchodu, méně než 20 % odběratelů domácích zvířat je přitom během nákupu dobře informovaných o jejich životních podmínkách a zdraví. 

„EU Dog and Cat Alliance“ na podmínky zvířat v neregulovaných množírnách dlouhodobě upozorňuje. Nedávno také spustila systém „EU Pet Advertising Advisory Group (EUPAAG),“ jehož cílem je zlepšit vzájemnou spolupráci mezi provozovateli webových stránek zabývajících se prodejem domácích mazlíčků, organizacemi pro ochranu zvířat a příslušnými organizačními složkami státu, aby tak mohly být stanoveny minimální standardy a pokyny pro inzerci zvířecích mazlíčků online.    

Problém se dostal i na půdu Evropského parlamentu v podobě akce pod záštitou europoslancem za ČSSD Pavla Poce. Ten upozornil, že se problém se netýká jen zvířat, ale je také úzce spojený s problematikou ochrany spotřebitele. Důležitá je  výměna informací mezi Evropskou unií a vnitrostátními orgány. Tato debata může být klíčová pro šíření informací  o problému a její výsledky se mohou promítnout v podobě nových legislativních opatření, které zaručí lepší podmínky pro život domácích mazlíčků, a také zvýší ochranu spotřebitelů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *