Uncategorized

Světový den rakoviny slinivky břišní

Když se řekně masový vrah, asi se vám hned nevybaví karcinom slinivky. A přitom právě tento zákeřný a rychlý zabiják je třetí nejčastější příčinou  smrti ze všech nádorových onemocnění. Podle předpovědí se má jeho výkonnost do roku 2020 ještě mnohonásobně zvýšit. Velice těžce se navíc odhaluje, po diagnóze zbývá pacientům v průměru pět měsíců života.

V České republice zemře na rakovinu slinivky okolo dvou tisíc lidí ročně, přes devadesát procent pacientů nepřežije pět let od diagnózy. Závěr je jednoduchý: Evropa musí urychleně zintenzivnit výzkum tohoto onemocnění. Europoslanec RNDr. Pavel Poc se prevencí a léčbou rakoviny zabývá od roku 2010 na evropské i národní úrovni (např. www.cancer-days.eu).  Již dlouho se v České republice zasazuje o spuštění populačních preventivních programů  karcinomu tlustého střeva a konečníku, zejména formou adresného zvaní, cehož bylo úspěšně dosaženo k 1.1. 2014. Účast lidí na preventivních vyšetřeních se díky tomuto programu podstatně zvýšila.  Zatímco karcinomu tlustého střeva se dá tímto účinně předcházet, a to až z 95 procent, v případě slinivky jde o úplně jiný problém. I proto se Pavel Poc rozhodl s kolegy zaměřit na další nádorová onemocnění zažívacího traktu, a to především právě rakovinu slinivky. Ta vyžaduje kompletně jiná řešení.

Největšími problémy jsou nízké povědomí lidí o tomto onemocnění a kriticky podfinancovaný výzkum. Pouze 2 procenta veškerých financí na výzkum rakoviny jsou zaměřena na slinivku. Není se proto čemu divit, že vyhlídky pacienta, který byl právě diagnostikován tímto onemocněním, jsou v tu samou chvíli už velmi mizivé. Prakticky jsme v tomto ohledu zamrzli v sedmdesátých letech minulého století, a to je potřeba změnit. Pavel Poc proto podpořil Světový den rakoviny slinivky břišní a v Evropském parlamentu intenzívně pracuje na zařazení tématu na jednání Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

Dneškem počínaje probíhá Thunderclap kampaň #Voice4PanCan, jejímž cílem je zvýšit povědomí občanů a pomoct zlepšit financování výzkumu tohoto onemocnění – prevence a samotné léčby. V zájmu všech těch, kteří onemocněli nebo onemocní rakovinou slinivky břišní Vás tímto žádáme o jakoukoliv propagaci tohoto palčivého problému.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *