Uncategorized

Pesticidy a zdraví evropských včel: jak postupuje můj projekt?

Před časem jsem publikoval informaci o pilotním projektu, který jsem sám navrhl. Jak to momentálně s iniciativou, která má pomoci vyhodnotit dopad kontaminantů v životním prostředí na evropské včely vypadá?

Evropská komise v polovině roku 2018 vyhodnotila nejlepší žádost o grant a v jeho závěru spolupodepsala dohodu s konsorciem z několika evropských zemí.

Koordinátorem se stal doktor Jef van der Steen, bývalý vědec nizozemské Univerzity ve Wageningen, kterému sekunduje doktor Ivo Roessink, odborník nejen na opylovače, ale i na vodní ekologii, problematiku pesticidů a toxikologii.

Od úplného počátku projektu jsem se snažil o zapojení českých vědců, v čemž mi koordinátor vyšel vstříc. Co mi radost trochu zkazilo, byla skutečnost, že se bohužel zástupci z české Akademie věd rozhodli nepřipojit. Stejně se rozhodlo i Slovensko. Konsorcium tedy tvoří univerzity, výzkumné ústavy a asociace z následujících zemí: Nizozemsko, Rakousko, Řecko, Velká Británie, Portugalsko, Španělsko, Dánsko, Irsko, Francie a Belgie.

V průběhu letošního roku vědci plánují vytvořit protokol/nástroj na monitoring pesticidů, který v následujícím roce mohou aplikovat v zemích zapojených do výzkumu.

Doufám nicméně, že projekt bude úspěšně implementován a pomůžeme mu následně i do ostatních evropských zemí, včetně té naší. Podruhé bychom si neměli nechat ujet vlak.

Nové informace o projektu můžete sledovat na webové stránce: https://www.insignia-bee.eu/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *