Uncategorized

Přehled témat březnového plenárního zasedání ve Štrasburku

Avízo RNDr. Pavla Poce (ČSSD)
Vedoucího české delegace Skupiny socialistů a demokratů (S&D) v Evropském parlamentu,
Místopředsedy výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) a koordinátora S&D ve speciálním výboru pro pesticidy (PEST):
Plenární zasedání EP 14. – 17. ledna 2019 ve Štrasburku

Příprava zasedání Evropské rady ve dnech 21.-22. března 2019 a vystoupení Spojeného království z EU
Prohlášení Rady a Komise
Rozprava: Středa, 13. března 2019
Diskusi na summitu Evropské unie bude dominovat odchod Spojeného království, který by se měl uskutečnit 29. března. Premiérka Theresa Mayová momentálně hraje velmi nezodpovědnou hru. Hlasovat o navržené dohodě pouhé 2 týdny před vystoupením je obrovským rizikem. Vystavuje tak riziku nejen občany své země, ale i miliony Evropanů. Brexit byl Socialisty a demokraty vždy viděn jako velká chyba. V případě, že dojde k odmítnutí dohody, musí levice spolupracovat. Rovněž by mělo dojít k znovunastolení otázky, zda je odchod Velké Británie tou nejlepší volbou.

Budoucnost Evropy: debata s předsedou vlády Slovenské republiky P. Pellegrinim
Rozprava: Úterý, 12. března 2019
Na půdě Evropského parlamentu vystoupí slovenský premiér Peter Pellegrini. Bude již 18. předsedou vlády členské země Evropské unie, který se s europoslanci podělí o svou vizi budoucnosti Evropy. Do diskuse, která se určitě nevyhne tématu ochrany právního státu a novinářů, se budou moci zapojit všichni europoslanci v úterý dopoledne.

Změna klimatu
Prohlášení Rady a Komise
Rozprava: Středa, 13. března 2019
Hlasování: Čtvrtek, 14. března 2019
Přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku už nepředstavuje nějaký nehmatatelný koncept, ale jasnou potřebu a plán. Skupina Socialistů a demokratů zastává názor, že tento přechod musí být především spravedlivý. V žádném případě nesmí ohrožovat ty slabší, ale naopak přispět k ochraně zdraví občanů a jejich blahobytu, boji proti extrémním podmínkám počasí a celkové ochraně naší planety. To vše by mělo pokrývat usnesení o změně klimatu, které v závěru týdne europoslanci odhlasují.

Kybernetická bezpečnost
Návrhy nařízení a usnesení
Rozprava: Pondělí, 11. března 2019
Hlasování: Úterý a středa, 12-13. března 2019
Europoslance čeká několik návrhů zpráv, které se týkají kybernetické bezpečnosti svých občanů. Hlasování se očekává u návrhu usnesení o bezpečnostních hrozbách, které pro Evropskou unii představují třetí země. Hlasovat budou rovněž o zavedení evropských certifikátů bezpečnosti, se kterými počítá Akt kybernetické bezpečnosti, i o Evropské agentuře pro bezpečnost sítí a informací a jejím mandátu.

Požadavky na přístupnost u výrobků a služeb
Návrh směrnice
Hlasování: Středa, 13. března 2019
Dle statistik v Evropské unii žije s hendikepem až 70 milionů občanů starších 15 let. V České republice pak zdravotním postižením trpí přes 1 milion lidí. Ti v každodenním životě naráží na různé překážky, se kterými se zdraví jedinci nemusejí potýkat. Ve středu proto budou europoslanci hlasovat o návrhu směrnice, která by měla zlepšit přístup k výrobkům a službám jak osobám s postižením, tak i starším občanům. Jedná se například o automaty na lístky, chytré telefony nebo bankomaty.

Více informací:
Socialisté a demokraté v EP, 2019: https://www.socialistsanddemocrats.eu/sites/default/files/2019-03/march_2019_plenary_session.pdf
Evropský parlament, 2019:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/sites/default/files/2019-03/march_2019_plenary_session.pdf

PP plenum newsletter brezen 2019

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *