Media - press

| PAVEL POC
Váš poslanec Evropského parlamentu

Ozvěny Ji.hlavy v Bruselu

Ozvěny se konají ve spolupráci s Českým centrem v Bruselu a oficiální zahájení proběhne pod záštitou poslance Pavla Poce a Věry Jourové, komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví. Na slavnostním zahájení budou přítomni též zástupci kraje Vysočina a města Jihlavy. Krajský hejtman Jiří Běhounek pohovoří o roli kraje při organizaci festivalu a jménem Jihlavy všechny přítomné přivítá i náměstek primátora Jihlavy Vratislav Výborný.

Ozvěny se konají ve spolupráci s Českým centrem v Bruselu a oficiální zahájení proběhne pod záštitou poslance Pavla Poce a Věry Jourové, komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví. Na slavnostním zahájení budou přítomni též zástupci kraje Vysočina a města Jihlavy. Krajský hejtman Jiří Běhounek pohovoří o roli kraje při organizaci festivalu a jménem Jihlavy všechny přítomné přivítá i náměstek primátora Jihlavy Vratislav Výborný. „Festival je považován za výjimečnou kulturní událost a i díky bruselským ozvěnám přesahuje hranice České republiky,“ poznamenává hejtman Jiří Běhounek.

Ke slavnostnímu zahájení europoslanec Pavel Poc uvádí: “Rád se podílím na realizaci Ozvěn Ji.hlavy v Bruselu. Festival zde má své jméno zaručující kvalitní podívanou a diváky táhne. Navíc zahajovací snímek festivalu Mizející hranice, který se bude promítat přímo v Evropském parlamentu, je zajímavou sondou do žhavého tématu politických i občanských diskusí současné Evropy - přistěhovalecké politiky.”

Během zahájení dojde i na mezinárodní křest publikace Generace Jihlava, která mapuje tvorbu šesti výrazných dokumentaristů, jejichž dílo je významným způsobem spojeno s Ji.hlavou. Knihu představí a pokřtí ředitel festivalu Marek Hovorka spolu s Michaelou Velčkovou z nakladatelství Větrné mlýny, kde vyšla. Bruselské ozvěny poté zahájí snímek Mizející hranice režisérky Ivy Radivojevic, který se ze všech stran dotýká problému imigrantů a přistěhovalecké politiky současné Evropy.  O den později, 5. února proběhne zahájení programu v kině Cinéma Nova projekcí snímku Gottland, který osobně uvede jedna z jeho autorek Rozálie Kohoutová.

„Už potřetí s nadšením uvádíme Ozvěny Ji.hlavy a nabízíme divákům ty nejodvážnější snímky, které byly promítnuty na 18. ročníku tohoto ambiciózního festivalu,“ komentuje událost dramaturgický tým kina Cinéma Nova, které ozvěny každoročně hostí.

Program nabídne reprezentativní výběr sedmnácti filmů z programu 18. ročníku Ji.hlavy, s důrazem na výrazné tituly ze všech hlavních soutěžních sekcí. Chybět nebude ani vítězný titul České radosti, snímek K oblakům vzhlížíme od Martina Duška, který nedávno získal Cenu filmové kritiky v kategorii Nejlepší dokument. Nedílnou součástí programu Ozvěn budou i významní hosté a debaty o promítaných filmech. Hypnotický snímek Ming z Harlemu: jednadvacet pater ve vzduchu, pojednávající o muži, který si do svého harlemského bytu choval tygra i aligátora, představí jeho režisér Phillip Warnell. A s diváky bude diskutovat též autorka snímku Komín, přesvědčivě zachycujícího specifický dětský mikrokosmos, Laila Pakalnina.  

Více informací o programu naleznete ZDE.