Životopis

Stručně

Pavel Poc (ČSSD/S&D) – Biolog

Narozen 26. května 1964 v Havlíčkově Brodě. Absolvent oboru všeobecná biologie – etologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Věnoval se hormonální regulaci chování hmyzu a v etologické laboratoři Fyziologického ústavu ČSAV i podvědomému vnímání u zvířat. V letech 1993- 1998 pracoval jako vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Mariánských Lázních. Zabýval se zde mimo jiné regulací invazních rostlin a zpracoval metodiku likvidace bolševníku velkolepého. V r. 1997 se stal členem ČSSD, v období 1998 – 2002 působil jako místostarosta Mariánských Lázní. V r. 2003 se stal společníkem firmy Zahradní a parková s r.o., kterou během sedmi let změnil na podnik s celorepublikovou působností. Svoji aktivní činnost ve firmě ukončil v r. 2009, kdy byl zvolen do Evropského parlamentu. Během prvního mandátu se věnoval prevenci rakoviny tlustého střeva ale také jaderné energetice, nebezpečným pesticidům nebo ochraně biodiverzity či ochraně zvířat. Byl zpravodajem nařízení o prevenci a regulaci zavlékání, vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů. Je místopředsedou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Je ženatý, má dva syny a vnučku.

 

Mé fotografie k volnému použití

Podrobný životopis

Práci v EU beru jako výzvu a je pro mně velkou zodpovědností.

1964
narodil jsem se v Havlíčkově Brodě a byla vypuštěna první stacionární družice určená ke komunikačním účelům; světem hýbe „Beatlemanie“ a Martin Luther King dostává Nobelovu cenu Míru. Evropské společenství zakládá Evropský zemědělský podpůrný a řídící fond.

1968
zatímco jdu do školky (nerad) se Američané připravují na přistání na Měsíci, v Praze okupační vojska zemí východního bloku potlačila Český pokus o demokracii, bohužel za nečinného přihlížení USA, NATO i ES.

1970
nastupuji do první třídy tehdejší ZDŠ v Lovosicích (rád). Na mamince (dnes chápu proč z toho byla poněkud nervózní) si vynucuji soukromé studium angličtiny a v Československé socialistické republice vládne normalizace, američané se vrátili z výletu na Měsíc; Evropské společenství přijímá řadu zákonů na ochranu životního prostředí a poprvé uvádí v život princip ‚polluter pays‘, neboli kdo znečišťuje, platí. Začíná oficiální vyjednávání o vstupu Dánska, Irska, Norska a Spojeného království do ES.

1974
zase stěhování, tentokrát do maličké vesničky Křesín na severu Čech, pro mě nejšťastnější doba dětství, protože mohu nikým neomezován zkoumat nádhernou přírodu Českého středohoří. A hlavně, konečně jsem dostal vytoužené štěně – fenku Slovenského čuvače. Evropské společenství ustavuje Fond regionálního rozvoje, jako projev solidarity bohatších regionů s chudšími. Tato aktivita později bude představovat až jednu čtvrtinu rozpočtu ES.

1978
konečně střední škola, tedy gymnázium v Havlíčkově Brodě Evropská komise zasedá v Kodani a dosahuje shody na konání prvních přímých voleb do Evropského parlamentu, které se budou konat rok nato.

1982
maturita a vytoužená Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy Počet členů ES mezitím dosáhl dvouciferného čísla přistoupením Řecka. Evropská unie tedy nyní zahrnuje Německo, Francii, Itálii, Holandsko, Belgii, Lucembursko, Dánsko, Irsko, Velkou Británii a Řecko.

1987
to nejlepší co se mi v životě povedlo, „kolejácká a vodácká“ svatba s Lenkou Knopfovou Evropské společenství zavádí Program Erasmus, jako podporu studentům, kteří chtějí rok studovat v jiné členské zemi ES. Z tohoto programu budou profitovat milióny studentů v celé Evropě. Turecko oficiálně žádá o připojení k Evropskému společenství

1988
státnice a rigorózní zkoušky na Přírodovědecké fakultě. Na slavnostní ceremonii v pražském Karolinu si jdu pro titul RNDr. v uniformě, protože komunistický „Terazky“ mi nepovolil civilní oděv, proto se ani nedivím, že se v ČSSR objevují první veřejné projevy odporu proti komunistickému režimu; do provozu jde čtvrtý blok jaderné elektrárny v Dukovanech a dokončuje se první chladící věž v Temelíně. Evropské společenství ustavuje komisi, která ji má dovést k měnové unii.

1988
narodil se nám syn Pavel, vracím se z vojny a nastupuji na vědeckou aspiranturu Jacques Delors jako staronový předseda Evropské komise prezentuje zprávu týkající se měnové a ekonomické unie a Evropský Parlament přijímá deklaraci základních práv a svobod. Dalajláma získává Nobelovu cenu za mír.

1991
pracuji v etologické laboratoři Fyziologického ústavu ČSAV, po narození druhého syna Karla musím z ekonomických důvodů přehodnotit dosavadní kariéru a po výběrovém řízení nastupuji na místo městského ekologa v Mariánských Lázních a dostáváme náš První Byt! Zatímco pánové Klaus a Mečiar dělí republiku na Česko a Slovensko, v Maastrichtu je podepsána Smlouva o Evropské Unii. Je to největší evropský mezník, který nastavuje jasná pravidla pro budoucí jednotnou měnu stejně jako pro zahraniční a cizineckou politiku a užší spolupráci v soudních a vnitřních věcech. Podle smlouvy je také oficiálně nahrazen dosavadní název Evropské společenství jménem Evropská Unie.

1993
vzniká odbor životního prostředí a po výběrovém řízení se stávám jeho vedoucím Vzniká samostatná Česká republika; v Evropě je zaveden jednotný trh.
1997

vstupuji do ČSSD Česká republika se dělí na kraje podle nového zákona o územním členění; vzniká mezinárodní dohoda o vyhodnocování vlivů na životní prostředí; prvnímu naklonovanému živočichovi, je právě jeden rok. Amserodamská smlouva, postavená na základě Maastrichtské dohody tvoří základ plánů reformovat instituce EU tak, aby EU měla silnější postavení ve světě a aby se více zdrojů soustředilo na politiku zaměstnanosti a práva cizinců.

1998
po volbách se stávám místostarostou Mariánských Lázní a Miloš Zeman Českým premiérem, je podepsána opoziční smlouva. Kromě tohoto politického zatmění dochází také k úplnému zatmění slunce pozorovatelnému v Evropě. V EU vrcholí přípravy na zavedení společné měny EURO, která bude v 11 zemích Unie zavedena v roce 1999.

2000
stávám se členem ÚVV ČSSD Do rozvodné sítě je poprvé připojen první blok Temelína. 14 nových krajů začíná fungovat, volby do krajů drtivě vyhrává ODS.

2001
člen Předsednictva ČSSD Předsedou ČSSD se stává Vladimír Špidla. Teroristický útok na WTC v New Yorku. Vzniká konvent o budoucnosti Evropy, aby vytvořil novou ústavu EU.

2002
po prohraných komunálních volbách pracuji jako obchodní ředitel chebské společnosti Tekaz EU zavádí EURO bankovky a mince do oběhu ve 12 zemích měnové unie.

2003
vstupuji do společnosti Zahradní a parková spol. s r.o., jako její společník, jednatel a obchodní ředitel a začíná boj o záchranu společnosti před konkurzem V Indii byla nalezena živoucí fosílie, žába Nasikabatrachus sahyadrensis, tento druh vznikl před cca 150 milióny let. Nejbližší příbuzní této žáby žijí na Seychellách, takže její objev je také nepřímým důkazem kontinentálního driftu. EU se v rámci své zahraniční a bezpečnostní politiky účastní mírových operací na Balkáně v Makedonii, Bosně.

2004
poprvé jedeme na dovolenou k moři, na řecký ostrov Thassos Česká republika vstupuje do Evropské unie.

2005
jsem poprvé zvolen předsedou ČSSD Karlovarského kraje a garantem ekologické komise ČSSD. George Bush jako první prezident USA oficiálně na návštěvě Evropské Unie a Evropských institucí

2006
už nejsem garantem ekologické komise ČSSD Předsedou ČSSD je zvolen Jiří Paroubek.

2009
byl jsem zvolen poslancem Evropského parlamentu a ukončil své působení jednatele ve společnosti Zahradní a parková. Česká republika je předsednickou zemí EU.

2010
abych se mohl věnovat naplno práci v Evropském parlamentu, vzdal jsem se obhajoby pozice předsedy ČSSD v Karlovarském kraji. Svých pravomocí se ujal „evropský prezident“, oficiálně předseda Evropské rady, Herman Van Rompuy, a šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.

2014
těším se na svou premiéru v roli dědečka a jsem ve volbách do Evropského parlamentu podruhé zvolen poslancem. Stávám se předsedou naší české sociálně demokratické delegace. Nastupuje nová Komise v čele s Jeanem – Claudem Junckerem, který představuje svůj Investiční plán. Mezi priority patří i vytvoření Energetické unie.